Top Menu

Authors Index


Monday 21st of June, 12:30-14:30 JST           

Room HA

TS-01

Mobility and Transportation Electrification I

TT08-1  

 Chairs: Wataru Ohnishi, Xiaodong Wu

Room HB

TS-02

Signal and Image Processing

TT12  

 Chairs: Thao Tran Phuong, Kanghyun Jo

Room HC

TS-03

Communication, Computing, Networking and Control of CyberPhysical Systems I

SS21-1  

 Chairs: Shichao Liu, Jianxing Liu

Room HD

TS-04

AI, Machine Learning and Its Applications I

TT16-1  

 Chairs: Yasue Mitsukura, Ryogo Kubo

Room HE

TS-05

Control System and Its Applications I

TT07-1  

 Chairs: Liruo Zhang, Toshimasa Miyazaki

Room VA

TS-06

Advanced Control of Grid Connected Inverters for Distributed Generation and Power Quality I

SS10-1  

 Chairs: Hadi Y. Kanaan, Hasan Komurcugil

Room VB

TS-07

Advanced Topologies and Control Techniques for Multilevel Converters I

SS12-1  

 Chairs: Monika Madhusoodan, Naoki Motoi

Room VC

TS-08

Machine Vision, Control and Navigation I

SS03-1  

 Chairs: Oleg Sergiyenko, Julio C. Rodriguez-Quinonez

Room VD

TS-09

Motion Control and Robust Control for Robotics and Manipulators I

SS15-1  

 Chairs: Ligang Wu, Jianxing Liu

Monday 21st of June, 14:40-15:10 JST           

Room VF

Opening Session

 

 Chairs: Kiyoshi Ohishi, Hideki Hashimoto

Monday 21st of June, 15:20-17:00 JST           

Room HA

TS-10

Modeling and Optimal Design Methodologies for Electric Machines

SS04  

 Chairs: Sakahisa Nagai, Andre Thommessen

Room HC

TS-12

Reliability Analysis and Improvement Methods for Industrial Systems I

SS20-1  

 Chairs: Yoshihiro Maeda, Yue Zhao

Room HD

TS-13

Human Machine Interaction

TT10  

 Chairs: Sousuke Nakamura, Mitsuharu Matsumoto

Room HE

TS-14

Advances on Modular Power Electronics for High Reliability Applications

SS17  

 Chairs: Giampaolo Buticchi, Filippo Savi

Room VA

TS-15

Energy Storage System Modeling and Monitoring System I

SS01-1  

 Chairs: Tomoyuki Shimono, Kenji Natori

Room VB

TS-16

Energy Storage Systems for Electric Vehicles

SS02  

 Chairs: Chengbin Ma, Dongxu Guo

Room VC

TS-17

Machine Vision, Control and Navigation II

SS03-2  

 Chairs: Satoshi Komada, Wendy Flores-Fuentes

Room VD

TS-18

Intelligent Edge Learning for Industrial IoT I

SS08-1  

 Chairs: Gerhard Petrus Hancke, Ling Wei

Monday 21st of June, 17:10-19:30 JST           

Room HA

TS-19

Modern Power Conversion Schemes for Electric Vehicles

SS11  

 Chairs: Kazuhiro Umetani , Wilmar Martinez

Room HB

TS-20

Advanced Technologies and Applications of Motion Control I

SS14-1  

 Chairs: Kenta Seki, Michael Ruderman

Room HC

TS-21

Intelligent Sensing Applications for Human Assistive Systems

SS24  

 Chairs: Naoki Motoi, Hiroshi Igarashi

Room HD

TS-22

Force Control and Force Sensing for Advanced Robotics and Mechatronics

SS25  

 Chairs: Yasutaka Fujimoto, Sho Sakaino

Room HE

TS-23

Power Electronics I

TT01-1  

 Chairs: Hiroo Sekiya, Haitham Abu-Rub

Room VA

TS-24

Multilevel Converters Topologies, Control and Modulation Techniques and Applications

SS16  

 Chairs: David Lumbreras, Hitoshi Haga

Room VB

TS-25

Emerging Power Electronics for Inductive Power Transfer

SS18  

 Chairs: Masato Sasaki, Shaoting Zheng

Room VC

TS-26

Modelling, Simulation, Protection and Control of Smart Grids I

SS19-1  

 Chairs: Shuhua Gao, Wilmar Martinez

Room VD

TS-27

Power Electronics II

TT01-2  

 Chairs: Sertac Bayhan, Keita Shimamoto

Monday 21st of June, 20:30-21:30 JST           

Room VF

Plenary Session 1 ( Program)

 

 Chairs: Toshiyuki Murakami, Takahiro Nozaki

Tuesday 22th of June, 12:40-14:40 JST           

Room HA

TS-28

Communication, Computing, Networking and Control of CyberPhysical Systems II

SS21-2  

 Chairs: Jianxing Liu, Shichao Liu

Room HB

TS-29

Emerging Technology and Applications of Wireless Power Transfer

SS07  

 Chairs: Toshiaki Tsuji, Ming Liu

Room HC

TS-30

Mechatronics and Robotics

TT05  

 Chairs: Toshimasa Miyazaki, Hiroaki Kuwahara

Room HD

TS-31

Mobility and Transportation Electrification II

TT08-2  

 Chairs: Wataru Ohnishi, ---

Room HE

TS-32

AI, Machine Learning and Its Applications II

TT16-2  

 Chairs: Hiroaki Mukaidani, Ardavan Mohammadhassani

Room VA

TS-33

Advanced Control of GridConnected Inverters for Distributed Generation and Power Quality II

SS10-2  

 Chairs: Vitor Monteiro, Simon Kruner

Room VB

TS-34

AI, Machine Learning and Its Applications III

TT16-3  

 Chairs: Ryogo Kubo, Yiting Li

Room VC

TS-35

Machine Vision, Control and Navigation III

SS03-3  

 Chairs: Oleg Sergiyenko, Julio C. Rodriguez-Quinonez

Room VD

TS-36

Intelligent Edge Learning for Industrial IoT II

SS08-2  

 Chairs: Gerhard Petrus Hancke, Yutaka Uchimura

Tuesday 22th of June, 14:50-17:10 JST           

Room HA

TS-37

Power Systems and Smart Grid I

TT03-1  

 Chairs: Tadanao Zanma, ---

Room HB

TS-38

Advanced Technologies and Applications of Motion Control II

SS14-2  

 Chairs: Makoto Iwasaki, Michael Ruderman

Room HC

TS-39

Motor Drives and Electrical Machines I

TT04-1  

 Chairs: Keita Shimamoto, Hitoshi Haga

Room HD

TS-40

Renewable Energy and Sustainable Development I

TT02-1  

 Chairs: Noriko Kawakami, Takanori Isobe

Room HE

TS-41

DC-DC converters

TT01-3  

 Chairs: Toshimasa Miyazaki, Tomoyuki Shimono

Room VA

TS-42

Data Robotics and Internet of Production

SS23  

 Chairs: Seiichiro Katsura, ---

Room VB

TS-43

Power Electronics III

TT01-4  

 Chairs: Takahiro Nozaki, Kenji Natori

Room VC

TS-44

Modelling, Simulation, Protection and Control of Smart Grids II

SS19-2  

 Chairs: Thao Tran Phuong, Patrice Wira

Room VD

TS-45

Power Electronic Converters

TT01-5  

 Chairs: Yuki Yokokura, Haitham Abu-Rub

Tuesday 22th of June, 17:20-18:20 JST           

Room VF

Plenary Session 2 ( Program)

 

 Chairs: Kiyoshi Ohishi, Hideki Hashimoto

Tuesday 22th of June, 18:30-21:30 JST           

Room VF

IES 70th Anniversary Joint Forum
Women in Engineering/Students and Young Professionals Forum
( Program)

 

 Chairs: Lucia Lo-Bello, Marek Jasinski

Wednesday 23rd of June, 12:40-14:20 JST           

Room HA

TS-46

Industrial Informatics and Its Applications I

TT14-1  

 Chairs: Seonghye KIM, Abhayadhathri Arige

Room HB

TS-47

Advanced Topologies and Control Techniques for Multilevel Converters II

SS12-2  

 Chairs: Hadi Kanaan, Neha Tak

Room HC

TS-48

Medical, Rehabilitation and Assistive Systems

TT13  

 Chairs: Satoshi Komada, Shunji Moromugi

Room HD

TS-49

Reliability Analysis and Improvement Methods for Industrial Systems II

SS20-2  

 Chairs: Yue Zhao, Jianxing Liu

Room HE

TS-50

Advances in Mechatronic Systems, Human Factors, and System interaction

SS09  

 Chairs: Koji Makino, Tadanao Zanma

Room VA

TS-51

Energy Storage System Modeling and Monitoring System II

SS01-2  

 Chairs: Xiaojun Li, Ujjwol Tamrakar

Room VC

TS-53

Power Electronics for Energy Access and OffGrid Systems

SS22  

 Chairs: Yuki Yokokura, Joao Murta-Pina

Room VD

TS-54

Motion Control and Robust Control for Robotics and Manipulators II

SS15-2  

 Chairs: Weiran Yao, Tarik Uzunovic

Wednesday 23rd of June, 14:30-16:50 JST           

Room HA

TS-55

Sensors, Actuators and Micro-Nanotechnology

TT09  

 Chairs: Toshiaki Tsuji, Sehoon Oh

Room HB

TS-56

Motor Drives and Electrical Machines II

TT04-2  

 Chairs: Toshiyuki Kanmachi, Min Wu

Room HC

TS-57

Motor Drives and Electrical Machines III

TT04-3  

 Chairs: Yasutaka Fujimoto, Sousuke Nakamura

Room HD

TS-58

Renewable Energy and Sustainable Development II

TT02-2  

 Chairs: Jianjun Ma, Takanori Isobe

Room HE

TS-59

Power Electronics IV

TT01-6  

 Chairs: Hirohito Funato, Sertac Bayhan

Room VA

TS-60

Control System and Its Applications II

TT07-2  

 Chairs: Kenta Seki, ---

Room VB

TS-61

AI, Machine Learning and Its Applications IV

TT16-4  

 Chairs: Sho Sakaino, Claire Nicodeme

Room VC

TS-62

Industrial Informatics and Its Applications II

TT14-2  

 Chairs: Mihoko Niitsuma , ---

Room VD

TS-63

Power Systems and Smart Grid II

TT03-2  

 Chairs: James Amankwah Adu, Sakahisa Nagai

Wednesday 23rd of June, 17:00-19:00 JST           

Room VF

Invited Session( Program)

 

 Chairs: Makoto Iwasaki

Wednesday 23rd of June, 19:10-20:10 JST           

Room VF

Plenary Session 3 ( Program)

 

 Chairs: Hideki Hashimoto, Kiyoshi Ohishi

Wednesday 23rd of June, 20:20-20:50 JST           

Room VF

Closing Session

 

 Chairs: Kiyoshi Ohishi, Hideki Hashimoto